Web je přestěhován na stránku: www.formula1blog.blog.cz

Dozvuky špionáže: Italský soud odsoudil Nigela Stepneyho

30. září 2010 v 16:17 | Patrik |  Formule 1
http://vox-cdn.f1sports.cz/assets/images/Clanky_f1/2010_09/ferrari_McLaren.jpg

Bývalý šéfmechanik Ferrari Nigel Stepney byl italským soudem uznán vinným ze sabotáže proti vlastnímu týmu. Odchází ale nakonec jen s peněžitým trestem a podmínkou.


Informaci přinesly světové agentury s odvoláním na italský tisk.
Nigel Stepney hrál společně s tehdejším šéfkonstruktérem Mikem Coughlanem z McLarenu hlavní roli v jedné z největších špionážních afér v historii formule 1. Podle všeho zhrzený Stepney, který se nedočkal ve Ferrari očekávaného povýšení, předával extrémně důvěrné informace Ferrari Coughlanovi z McLarenu.
Na celou věc se přišlo pouhou náhodou, když pracovníkům kopírovacího centra v Británii bylo divné, co si u nich Coughlan nechal nakopírovat a vše nahlásili.
Vedení McLarenu zprvu samo nevědělo, jak rozsáhle jsou důvěrné informace Ferrari po týmu rozšířeny a z prvního obvinění ze strany FIA dokázalo odejít bez trestu. Teprve když se FIA dostala k emailovým informacím mezi jezdci a inženýry McLarenu, celá aféra se rozeběhla naplno. McLaren dostal pokutu 100 milionů dolarů a byl vyloučen z Poháru konstruktérů 2007.
McLaren a Ferrari následně celou záležitost mimosoudně urovnali, ale Ferrari pokračovalo v řízení soudního jednání poti Stepneymu. To skončilo po třech letech.
Stepney totiž kromě toho, že předával důvěrné informace týmu konkurenci, sabotoval vlastní auta, což je aféra spojená s nechvalně proslaveným bílým práškem. Soud uznal, že Stepney je vinen nejen ze špionáže a sabotáže, ale také podvodu a pokusu o ublížení na zdraví - to kdyby vůz Fina Kimiho Räikkönena v důsledku sabotáže vážně havaroval.
Soud udělil Stepneymu trest 20 měsíců vězení, nakonec ale odejde jen s pokutou 600 eur a podmínkou. Jak vysvětlil jeden ze čtenářů, italské právo umožňuje takto výrazně snížit trest v případě, že obžalovaný do té doby žil spořádaným životem.
Podle vyjádření právníků Stepneyho i Ferrari jsou obě strany s konečným verdiktem spokojeny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.