Web je přestěhován na stránku: www.formula1blog.blog.cz

Týmy podepsaly novou dohodu o omezení zdrojů

29. září 2010 v 14:37 | Patrik |  Formule 1
http://vox-cdn.f1sports.cz/assets/images/news_f1/2010_17/paddock.jpg

Formule 1 musí šetřit a za tímto účelem sepsaly loni týmy tak zvanou dohodu o omezení zdrojů. Ta se v Singapuru dočkala prodloužení až do roku 2017.


RRA (resource restriction agreement) je cestou, jak se formule 1 má dostat na úroveň nákladů z devadesátých let, jak týmy slíbily při loňském uzavření míru s FIA. Max Mosley chtěl tehdy prosadit dobrovolný rozpočtový strop, ale týmy v čele s Ferrari ho tvrdě odmítaly. Nakonec se ovšem na sérii různých stropů dohodly, ale z marketingových důvodů smlouvu nazývají "dohodou o omezení zdrojů" a výrazu "strop" se usilovně vyhýbají.

RRA byla původně sepsána s platností do konce příští sezóny a určuje různá omezení v objemu finančních prostředků, které týmy můžou v různých oblastech utratit, či například stanoví, kolik zaměstnanců může stáj maximálně mít na okruhu. Představitelé týmů o RRA neradi hovoří, takže přesný obsah stávající a nové dohody není znám. Má se však za to, že je provázána s Concordskou dohodu, jejíž novou verzi pro období po roce 2012 by bez platné RRA bylo těžké podepsat.

Týmy pouze prozradily, že nová RRA s platností do roku 2017 zmírnila některá omezení a navíc obsahuje klauzuli, která dává každému povinnost případné šedé zóny a jiné nedostatky v dohodě odhalit ostatním a pomoci při hledání řešení, aby nebylo možné nákladová omezení obcházet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.